Sadakatsiz Dizisi Kitap’dan mı Uyarlandı ?

e-kitap indir
Sadakatsiz Kitap Kapağı Sadakatsiz
Doctor Foster
Romantik,Aşk,Trajedi
Doctor Foster

Son günlerde izlenme rekorları kıran Kanal D Ekranlarında gösterime giren SADAKATSİZ adlı dizi hangi kitaptan uyarlandı sorularına cevap arıyoruz.

DOCTOR FOSTER DİZİSİ NEDİR? HAKKINDA BİLGİLER

Doctor Foster, ilk olarak 9 Eylül 2015'te yayınlanan bir BBC One drama televizyon dizisidir. Mike Bartlett tarafından yazılan beş bölümlük dizi, kocasının bir ilişkisi olduğundan şüphelenen Dr Gemma Foster hakkındadır. Dizi, çocuklarını öldüren ve kocasının yeni gelinini zehirleyen Medea'nın hikâyesinden esinlenmiştir. 2. sezon 5 Eylül 2017'de başladı ve 3 Ekim 2017'de sona erdi.

Sadakatsiz dizisi esasında 2015 yılında BBC’nin yayınladığı kadın psikolojisini anlatan bir yapımdır. Sadece 5 bölüm olan dizi İngiltere’de en çok izlenen dizi olarak kayıtlara geçmiştir.  Dizinin en belirgin özelliği olaylara genel manada kadın gözüyle bakılmasıdır. Aldatılma konusunda toplum çevre ya da erkeğin gözünden değil, kadının olaya bakış açısı ve ruhunda yaşadığı yıkımları konu edinmektedir.

SADAKAT DİZİSİNİN KONUSU

Sadakat, uyarlandığı Doctor Forest’ta olduğu gibi erkeğin eşini aldatması ile başlar. Sadakatsiz Asya rolünü oynayan Cansu Dere, başarılı bir doktor ve görevli olduğu hastanede başhekim yardımcısıdır. Eşi için yaşadığı şehri ve tanıdıklarını terk eden Asya, çocuğu ve eşiyle mutlu bir evlilik yürüttüğünü düşünmektedir.
Fakat eşi karısını aldatmaktadır. Ve bu aldatma sadece eşi tarafından değil, Asya’yı neredeyse tüm çevresi kandırmaktadır. Kocasının Asya’yı aldattığını tüm arkadaş çevresi bilmektedir. Üstelik aldattığı kadın Derin de hamiledir.

Asya kocasının kendini aldattığını öğrenmiş ve bu durumun yıkımını atlattıktan sonra da kocasından intikam alma yolunu tutmuştur. Kocası Volkan’ın yaptığı önemli bir yatırım öncesi buluşulan yemekte kocası ile Derin’in ilişkisi olduğunu anne ve babasına söylemiştir.

SADAKATSİZ DİZİSİ HANGİ GÜN? NE ZAMAN YAYINLANIYOR?

Sadakatsiz dizisi yayınlandığı ilk iki bölümü ile kısa sürede çok konuşulan ve yorumlanan diziler arasına girdi. Dizi hakkında bilgi alan izleyiciler, “Sadakatsiz hangi gün?” “Ne zaman yayınlanıyor?” sorusunu internet üzerinde sıkça aramaya başladılar. Sadakatsiz Çarşamba günleri Kanal D’de ekrana gelirken internetten izlemek isteyenler için de Kanal D’nin sitesinden de daha sonra izlenebilmektedir.

SADAKATSİZ DİZİSİ OYUNCULARI KİMLERDİR?

Cansu Dere, Asya Arslan

Caner Cindoruk, Volkan Arslan

Melis Sezen, Derin Güçlü

Burak Sergen, Haluk Güçlü

Eren Vurdem, Mert Gelik

Yeliz Kuvancı, Bahar Gelik

Özge Özder, Derya Samanlı

Olcay Yusufoğlu, Serap Şenlik

Nazlı Bulum, Nil Tetik

Gözde Seda Altuner, Gönül Güçlü

Emir Taro Tekin, Selçuk Dağcı

Alp Akar, Ali Arslan

e-kitap indir

Sally Rooney – Normal İnsanlar

e-kitap indir
Sally Rooney - Normal İnsanlar Kitap Kapağı Sally Rooney - Normal İnsanlar
Sally Rooney
Edebiyat - Roman
Can Yayınları
2019-10
264

İrlandalı genç yazar Sally Rooney’in aynı adlı kitabından uyarlanan 'Normal İnsanlar' yayınladığı andan itibaren çok ses getirdi. Çok satan, ödüllere doymayan ve sıkı bir fan kitlesi olan Normal İnsanlar’ın dizi uyarlaması şahane olmuş diyerek yazıyı burda bitirsek mi acaba? Çünkü öyle.

Kendini Marxist olarak tanımlayan İrlanda’lı genç yazar Sally Rooney gerçek hayatında da olayların geçtiği (liseden sonra) Dublin Trinity Koleji’ne gitmiş. Kitapta da dizide de asıl konu ikilinin arasındaki çekim olsa da solcu göndermeler araya zarif bir şekilde serpiştirilmiş. Rooney politikayı hikayelerinin dekoru olarak kullanıyor adeta. Dozunda ve gözümüze çok sokmadan.

KAR TANESİ KUŞAĞININ GÜRÜLTÜSÜZ AŞK HİKAYESİ

Son derecee akıllı, ukala, sosyalleşmeyi gereksiz bulan, okulda popüler olmayan Marianne (Daisy Edgar-Jone); ve tam aksi popüler, futbol takımında yıldız olan Connel’in (Paul Mescal) karşı konulanamaz aşkını anlatıyor Normal İnsanlar. Connel, Marianne’in ailesinin evini temizlemeye giden annesini arabasıyla almaya giderken ikili yakınlaşmaya başlar.

Kar tanesi ya da Z kuşağı diye adlandırılan 90 doğumluların gürültüsüz bir hikayesi Normal İnsanlar. Gürültüsüz dememin sebebi, Netflix'te çok beğenilen 'Sex Education' (Seks Eğitimi) dizisine benzetilmesi ve benzer kuşağı ele alması. İçinde gençlik ve cinsellik geçse de usul usul bir üslupta ilerliyor Normal İnsanlar.

Kitap geçen seneden beri başucumda durmasına rağmen nedense bir türlü okuyamamıştım. Dizi ekranlara gelince artık bir görev oldu ve geçtiğimiz birkaç gün içinde kitabı okuyup diziyi izlemeye karar verdim.

Kitaba başlamakta isteksiz kalmamın nedeni kahramanların lise çağında olmasıydı açıkçası. Ancak başucumdan da bir türlü kaldıramıyordum. Ne de olsa 1991 doğumlu Sally Rooney, kuşağının en iyi yazarı olarak tanımlanıyordu.

2018 ve 2019’da hemen hemen tüm edebiyat ödüllerini alan ya da aday gösterilen Normal İnsanlar'ın bir gençlik romanı ötesinde olduğunu tahmin edebiliyordum. Yine de yazar Rooney o kadar genç ki Kenan Evren’i bile duymamıştır kesin. Hatanın neresinden dönülürse kardır. Sonunda kitabı okudum ve çok konuşulan diziyi izlemeyi alnımın teriyle hakettim. Kitabı okumadan diziye başlanmaz mı demeli? Ya da tam tersi diziyi izlemeden kitaba başlamamalı mı? Çok emin değilim. Ama birini yapınca otomatikman diğerini de yapma isteği duyacağınız kesin.

2018’İN EN ÇOK SATANI 

Çok satanlar televizyonda her zaman iyi karşılık bulamaz. Ancak Sally Rooney'nin Normal İnsanlar’ı doğru unsurlar bir araya geldiğinde ne olabileceğinin harika bir örneği olmuş. 2018'in mutlaka okunması gereken romanıydı Normal İnsanlar. BBC Three ve Hulu platformu tarafından ortaklaşa üretilen 12 bölümlük dizi BBC’de ve Amerika’da Hulu platformundan izlenebiliyor.

Kimileri diziyi bir oturuşta izlerken kimileri ise bitmesi istenmeyen bir kitabı okur gibi bir bölüm izleyip biraz ara verip bir bölüm daha izliyor. Ben ikinci gruptanım sanırım. Hem de kitaba karşı aşırı önyargılı olmama rağmen. Hatta ilk bölümü izlediğim akşam kitabı yine okudum. Böyle devam etmeyi planlıyorum. İkinci bölüm ve biraz daha kitap. Çok hızlı tüketmeden. Hiçbir küçümseme iması yapmadan kitabın gerçekten tam bir deniz kıyısında yaz okuması olduğunu düşünüyorum.

EKRANA TERLİK FIRLATMA HİSSİ YARATSA DA...

İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson'ın çektiği dizi çıktığı hafta (Nisan sonu) o kadar başarılı olduki BBC Iplayer’de 16 milyon kez ziyaret edilerek Killing Eve’in rekoru da kırılmış oldu. Yönetmen Abrahamson, Sally Rooney’in ilk çıkış yaptığı 'Arkadaşlarla Sohbet' kitabını da yine BBC için çekeceği müjdesini da verdi bu arada.

Bazı anlar terliğimizi ekrana fırlatma hissi duyduğumuzu belirtmek isterim. İkili arasındaki iletişim sorunu o derece kötü olabiliyor. Liseden üniversiteye geçişte dinamikler de değişiyor. Popüler olmayan ve görünüşüne pek dikkat etmeyen Marianne tam aksine güzelleşiyor ve popülerleşiyor. Annesi temizlikçi olan Connel ise lisedeki halinin aksine üniversite ortamında zorlanıyor.

Daha fazla spoiler vermeden içinde dizilerden alıştığumız o gürültülü dramatik anların olmadığı ve iki genç arasındaki aşk, cinsellik, arkadaşlık, incinme, keşfetme duygularının yaşandığı zarif bir yapım diyebiliriz Normal İnsanlar için. Hiç tarzınız değilse bile güzelim Dublin aksanı için bile izlenmeye değer biri dizi.

e-kitap indir

Angelina Jolie Çocuklar ve Gençler

e-kitap indir
Çocuklar ve Gençler İçin Kitap Yazıyor Kitap Kapağı Çocuklar ve Gençler İçin Kitap Yazıyor
Angelina Jolie
Çocuk
Belirlenmedi
2020

Uluslararası Af Örgütü ile oyuncu Angelina Jolie, çocukları ve gençleri sahip oldukları haklara dair bilgilendiren bir kitap üzerinde çalışıyor.

Çocukların ve yetişkinlerin, çocukların insan haklarından haberdar olmaması, bu haklar bilinmediği ve korunmadığı için çocukların savunmasız ve çoğu zaman onarım mekanizmalarından yoksun kalması projenin çıkış noktası oldu.

Kitapta Angelina Jolie’ye çocuk hakları avukatı Geraldine Van Bueren eşlik ediyor. Bueren, çocuklara ilk kez kendi benzersiz haklarını veren dönüm noktası niteliğindeki BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hazırlayan isimlerden biri.

TÜRKİYE’DE BASKISINI YAPACAK YAYINEVİ BELİRLENMEDİ

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) isimli kitap, Birleşik Krallık'ta Andersen Press ve diğer uluslararası yayıncılar tarafından Eylül 2021'de yayımlanacak. Af Örgütü ile iş birliği içinde kitabın Türkiye’de baskısını yapacak yayınevi ise henüz belirlenmedi.

Kitabın vizyonu, tüm gençlerin haklarını bilmesi ve talep edebilmesi olacak. Kitap daha önce benzeri görülmemiş kadar çocuğun dünya çapında, sokaklarda ve internette, iklim acil durumu ve dünyaya dair önemli sorunları sahiplendiği, ırkçılık ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini protesto ettiği bir zamanda yayınlanıyor.

Angelina Jolie kitap hakkında şöyle konuştu:

“Bugün mücadeleye hazır gençlerimiz var. Ancak birçoğu, yetişkinlerden gelen yanlış bilgilerle, haklarıyla ilgili farkındalık yoksunluğuyla ve belirli haklarını yaşadıkları ülkeler ve koşullarda nasıl kullanacaklarına dair bilgi eksikliğiyle mücadele ediyor. Onlara mücadelelerini güçlendirecek araçlar sağlamalıyız. Af Örgütü, Geraldine ve ben bu kitapları gençlere teslim etmeyi ve kitapların yanlarında taşıyabilecekleri ve kullanabilecekleri bir rehber olmasını umuyoruz. Sadece onları bilgilendirmek için değil, aynı zamanda onları etkinleştirmek ve bu kitapları gerektiğinde bir başvuru kaynağı olarak kullanabilmelerini sağlamak için."

Kitap, 13 yaş ve üzeri çocuklar için hazırlanıyor ve ifade özgürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ırksal eşitlik, sağlık hakkı, temiz iklim ve sürdürülebilir çevre dahil olmak üzere bir dizi konuyla ilgili temel hak gruplarını ve bunların gerçek dünyada nasıl uygulanacağını ortaya koyuyor. Hak gruplarına, dünyanın her köşesinde fark yaratmak için mücadele eden çocuk aktivistlerin hayat hikayeleri ve kendi ağızlarından alıntılar eşlik ediyor.

Kitap ayrıca çocuklar için, kampanya yürütme ve protesto, kendilerini ve başkalarını eğitme, hukuk bilgisi, evde, okulda veya toplumda ve ulusal ve uluslararası düzeylerde adaletsizliğe meydan okuma yoluyla haklarını nasıl talep edeceklerine dair bir rehber içeriyor.

Uluslararası Af Örgütü, “Bu kitabı yaratmak için Angelina Jolie, Geraldine Van Bueren ve dünyanın dört bir yanından gençlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” açıklaması yaptı. Uluslararası Af Örgütü Yayıncı ve Edebiyat Ortaklıkları proje yürütücüsü Nicky Parker, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukların kendilerine özgü haklarının kabul edilmesinden bu yana bu kitaba ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) Birleşik Krallık baskısı, Eylül 2021'de Andersen Press tarafından yayımlanacak ve uluslararası yayınevleri diğer baskıları yayımlayacak. Kitabın yayın hakları Frankfurt Kitap Fuarı'nda satışa çıkarılacak.

e-kitap indir

12.Sınıf Müfredat PDF (2020)

e-kitap indir
12.Sınıf Müfredat Kitap Kapağı 12.Sınıf Müfredat

Türkiye’de etkili olan Coronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın müfredatıyla ilgili güncellemeye gidildi. Peki YKS'de çıkacak sorular hangi konuları kapsıyor?
 

25 26 Temmuz’a ertelenen sınavla ilgili müfredatı Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Açıklamaya göre, 9,10 ve 11. sınıfın bütün 12.sınıfın ise ilk dönem müfredatından öğrenciler YKS'de sorumlu olacak.

Buna göre, öğrencilerin sorumlu olmadığı konuları PDF formatında indirmek için aşağıdaki Linke Tıklayınız...

e-kitap indir